anshuknair
anshuknair anshuknair
  • 03-03-2021
  • Mathematics
contestada

The cost of 8 pencils is ₹ 10. Find the cost of 20 pencils.

Respuesta :

lesaomai121 lesaomai121
  • 03-03-2021

The cost of one pencil is $10:8=$1.25

The cost of 20 pencils: 1.25 x 20 = $25

Answer Link

Otras preguntas

7. A group of giraffes feeds on leaves and grasses during the daytime. Right now, it is dark out and the giraffes are not eating. Is carbon moving INTO the livi
margos hybrid car uses 1/50 of a gallon for every mile margo drives. Margo drove her car 200 miles to visit her aunt. when she left her house the cars had tank
Hi my name is Fartun aden I would be a great team member because I am hardworking I had a previous job as a babysitter for my aunt and I was great at it I know
Choose the correct word to complete the sentence below. I _____ him next year. visited will visit
what is triple point ​
Booker T. Washington believed that the key to political and civil rights for African Americans was a economic independence and education in agriculture and the
After the Civil War, many Southern states passed laws that restricted the rights of former slaves. These laws were commonly known as​
What is the value of the x in the given diagram?​
Please help !! I'll give brainlist
What is involved in the process of returning wolves to the wild?