tyussmith
tyussmith tyussmith
  • 03-03-2021
  • Mathematics
contestada

16 oz jar of Peanut Butter for $2.49 or 64 oz jar of Peanut Butter $6.99?

Respuesta :

Leslie13082000
Leslie13082000 Leslie13082000
  • 03-03-2021

Answer:

64 oz jar of peanut butter $6.99

Step-by-step explanation:

16 oz jar of peanut butter for $2.49 is more expensive because if you multiply $2.49 by 4 to buy 64 it equals $9.96 which is more expensive

Answer Link

Otras preguntas

Use the form y=mx +b for linear equations.Write the equation for the following relation.C = {(x, y): (6, 15), (8, 21), (10, 27), . . .}
Explain how you know that 7/12 is greater than 1/3 but less than 2/3?
Explain how you know that 7/12 is greater than 1/3 but less than 2/3?
Explain how you know that 7/12 is greater than 1/3 but less than 2/3?
If there are 112 students for 14teachers, what is the fraction and the unit rate?
95 is 95% of what number?
What values can n have to make each equation true |n|=3 and |n|=14 |n|=1
The message of the DNA Code is information for building_______.
What is   a quarter past 5 mean
The main goal of the Jesuits was to?