jajpopra0001
jajpopra0001 jajpopra0001
  • 01-03-2021
  • Mathematics
contestada

Which is a better buy, 5 for $4.25 or 8 for $6.88?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 01-03-2021

Answer:

5 for $4.25

Step-by-step explanation:

First you find how much of one each cost

4.25 divided by 5 = 0.85

6.88 divided by 8 = 0.86

The one for 5 for $4.25 is one cent less

one cent is still money

Answer Link

Otras preguntas

I need help for this whole page , mostly 15,16 and 19
what are two differences between saturated and unsaturated fats?
is 9/36 greater than ,equal ,less then 4/8
would you expect hydrogen chloride to be a gas, a liquid or a solid at room temperature and under pressure
estimate 44.8 x 5.1 ≈
what biome has the highest level of biodiversity
How can transformations be used to determine congruency? I will give you 20 points. I really need help.
A band's first song is 4 minutes, 12 seconds long and has 462 beats. The band wants to have a second song that is 3 minutes, 54 seconds long with the same beats
king tuts family history
In "The Fall of the House of Usher," what did the narrator note about the appearance of Usher's sister when he looked at her in the coffin? A. She looked nothi