CodeWStudies CodeWStudies
  • 01-03-2021
  • Mathematics
contestada

Three hermit crabs at a pet store cost $ 21.75 . If each hermit crab, h , costs the same amount, which equation can be used to find the cost per hermit crab correctly?

Respuesta :

DWRead
DWRead DWRead
  • 02-03-2021

Answer:

Step-by-step explanation:

$21.75/(3 crabs) = $7.25/crab

Answer Link

Otras preguntas

In a reaction to Talc powder lawsuits JNJ stock price dropped 20% from $140 what is the current price
The difference between the Spanish verbs conocer and saber
how the Sumer met the three criteria of a civilization.
Test your knowledge about eukaryotes by sorting the following statements according to whether they’re true or false 1 true or false : all have a cell wall 2 t
Please help need answers
What was the federalist papers
A line passes through (1, 1) , (-2, 4), and (6, n). Find the value of n.
How did the solar system from?
how many members are there in the house of representatives
What is the correct way to write the postal abbreviation for the state of Kansas?