ffstanley ffstanley
  • 01-03-2021
  • Mathematics
contestada

(b) Melissa bought 18 pounds of flour for $10.
How many dollars did she pay per pound of flour?
dollars per pound

Respuesta :

sparklingsunset
sparklingsunset sparklingsunset
  • 01-03-2021

Answer:

$1.80 per pound.

Step-by-step explanation:

You take 18/10 =1.80.

Hope that helps!

Answer Link

Otras preguntas

The main difference among the types of symbiotic relationships is a. how many species either benefit or are harmed. b. how many species are eaten. c. how many sp
A vaccine a. can be harmful because it contains pathogens such as viruses. b. contains a changed pathogen, so the pathogen is no longer harmful. c. provokes a r
What was the approximate distance between Britain and it's North American colony A. 1,500 miles B.2,800 miles C.3,700 miles D. 4,900 miles Approximately ho
Ants communicate with chemicals called a. silica. b. metronomes. c. biomes. d. pheromones
Ants communicate with chemicals called a. silica. b. metronomes. c. biomes. d. pheromones
If vascular plants have so many advantages, why do you think nonvascular plants still exist on earth today?
One light beam has wavelength, λ1, and frequency, f1. Another light beam has wavelength, λ2, and frequency, f2. Write a proportion that shows how the ratio of t
You go to another forest and measure the shadow of a tree as being 6 meters long. The shadow of your meter stick is 2 meters long. How tall is the tree?
A wave with a large amplitude has a lot of             a.vibration  b.speed   c.energy
Substitution method 1) 3x + y = 7 4x + 2y = 16 2) 2x + 2y = 4 X - 2y = 0