pgeshay0 pgeshay0
  • 01-03-2021
  • Mathematics
contestada

At the grocery store, almonds ore on soe for
$3.8 per pound What is the price of 4.5pounds??

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 01-03-2021

Answer:

$17.10

Step-by-step explanation:

Almonds being on sale

$3.8 per pound

4.5 pounds

___________________

We know that for every pound, the cost is three dollars and eighty cents, we are looking for 4.5 pounds in total.

Multiply the amount per pound to the amount of pounds being asked :

3.8 * 4.5

$17.10

Answer Link

Otras preguntas

Which environment disaster took place near Niagara Falls?
What is the mass of a truck if it produces a force of 14,000n while accelerating at a rate of 5m/s?
What is one half added to three quarters
Why did the Confederation Congress call for a Constitutional Convention?
Mr. Jones, the science teacher, tells his students that energy cannot be created; it must be captured from the environment. He is talking about the _____. food
is 6.52 grater then 6.520
In Australia most cattle ranching is found in Queensland
The feeling of fervent devotion toward one’s nation above all others is known as?
5,000=_×1,000 what is tge anwser need asap
John Wycliffe and John Hus are important figures of the Protestant Reformation because