tyleragin46 tyleragin46
  • 15-02-2021
  • Mathematics
contestada

Brand X costs $2.70 for 10 ounces. Brand Y costs 4 cents more per ounces. What is the cost of 11 ounces of brand Y?

Respuesta :

Mkdenny Mkdenny
  • 15-02-2021
Well you have to first find the constant of Brand X which would be 2.70/10 = .27. Brand Y is .4 more so that would be .31 per ounce. So then .31 x 11 = 3.41. The cost of 11 ounces of brand Y is $3.41.
Answer Link

Otras preguntas

16. In a straight contest, the loser polled 42% votes and lost by 14400 votes. Find the total number of votes polled. If the total number of eligible voters was
1.4 Determine the area of the base of the tin in square meters You may us the formula: A = πr² Hint: radius = half of diameter π = 3,142 (3) 1.5 Determine the a
WILL GIVE BRAINLIEST IF ANSWERED FAST!!!
A rectangle has a perimeter represented by the expression 6w+7, where is the width of the rectangle? Which statement best describes this rectangle? The express
WILL GIVE BRAINLIEST IF ANSWERED FAST!!!
Sino ang mas malawak ang kapangyarihan sa sistemang monarkiya
Heights of a group of boys who attend the army selection camp is normally distributed with mean 170cm and S.D.3.9cm. Minimum eligible height for army is 175cm.
An airplane is preparing to land at an airport. It is 51,300 Feet above the ground and it is descending at a rate of 3100 feet per minute. At the same airport,
A curva (ou fronteira) de possibilidades de produção (CPP) expressa a capacidade máxima de produção da sociedade, supondo pleno emprego dos recursos ou fatores
What are the key features of the equation y = (x + 12)(x + 6)?