malfunction20
malfunction20 malfunction20
  • 15-02-2021
  • Mathematics
contestada

Chau bought 28 pounds of flour for $12.
How many dollars did he pay per pound of flour?

Respuesta :

cochranjay
cochranjay cochranjay
  • 15-02-2021

Answer:

Step-by-step explanation: 28 divided by 12 = $2.33 per pound of flour.

Answer Link

Otras preguntas

After a 15% depreciation on a car that I have purchased for $2,000, the new value of the car is now?
Which search engine do you prefer? Why
. Explain how the structure of the plasma membrane makes it selectively permeable. What kinds of substances can pass through the membrane? What kinds of substan
The transcendentalist movement: a. was largely based in the South. b. is also known as the Second Great Awakening. c.
Which is an advantage of images produced by space telescopes? A. Space telescopes respond to intense and distant radio sources by transmitting and amplifying wa
Kris is a technical analyst at Tulla Inc. and has consistently impressed her managers with her ability to perform outstandingly in all projects assigned to her.
which of the following is not a factor of (x^4-6x^3+3x^2+26x-24)? a. x+2 b. x-1 c. x+4 d. x-3
What happened to the economies of many European nations following world war 1? A. They were devastated because they had raised taxes and borrowed money to wage
Newton's second law states that F= m xa (Force is mass times acceleration). Which example would have the GREATEST acceleration?
HELP!!! I WILL GIVE BRAINILIEST!!! What is the triangle congruence postulate?