ElloItsChloe
ElloItsChloe ElloItsChloe
  • 15-02-2021
  • Mathematics
contestada

✨6 Grade Math✨ PLEASE HELP I RLLY DONT GET IT

6 Grade Math PLEASE HELP I RLLY DONT GET IT class=

Respuesta :

everimagining
everimagining everimagining
  • 15-02-2021

Answer:

a. 12s + 19j - 3

36 + 28 - 3 = 61

b.

Shirt (per unit cost):

Before Discount: $12

After Discount: $12 - $3 = $9

Jeans (pair cost):

Before Discount: $19

After Discount: $19 - $3 = $16

(12-3)s + (19-3)j

27 + 32 =  $59

Answer Link

Otras preguntas

combine like terms y+4+3(y+2)
There are 798 calories in six 10-ounce bottles of apple juice. How many calories are there in one 10-ounce bottle of apple juice
Choose the pair of sentences that uses correct capitalization. We went to Idaho for thanksgiving. I helped grandma Jean bake a batch of Cinnamon Cookies. We wen
What form of energy provides power for a gas stove? A. nuclear energy B. electrical energy C. chemical energy D. sound energy
which of the following was an accomplishment of metallurgists during the Gupta empire
Which of the following is a factor that contributed to the formation of the Farmers' Alliance? low crop prices restrictive tariffs government regulations lack o
PLEASE HELP I GIVE THANKS
Why were Americans eager for new goods and services
Mrs. Jones decided to buy some pencils for her class. She bought 6 packages of pencils, and each package contained 38 pencils. There are 19 students in her clas
A total of 584 tickets were sold for the school play. They were either adult tickets or student tickets The number of student tickets sold was three times the