hcaron1
hcaron1 hcaron1
  • 14-02-2021
  • Mathematics
contestada

If bananas are $0.50 each, how much would it cost for 7 bananas?

Respuesta :

altavistard
altavistard altavistard
  • 14-02-2021

Answer:

Step-by-step explanation:

total cost = unit cost times number purchased:

total cost = ($0.50/banana)(7 bananas) = $3.50 for 7 bananas

Answer Link
Аноним Аноним
  • 14-02-2021

Answer: $3.50

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Greco-Roman and Judeo-Christian traditions share an emphasis on... a. prosperity b. fair government c. faith in one God d. individual choice
th Write an explicit formula for an, the n term of the sequence 11, 9,7
8 x+ 10 = -14 what is the value of χ² + 3 If 1/3 y -3 = -9 what is the value of 5 - 3y If 3 ( 2+3( z + 1) = 33 what is the value of yz + 6
¿QUÉ SON LOS MEDICAMENTOS GENÉRICOS? ...
does anyone know what the answer is? thank u if u help!
A =5, b = 12 c =? Pls help I don’t know how to do this
From the list of substances, identify each as a strong acid, strong base, or neither a strong acid nor a strong base. a. HNO3 b. HCL c. NaCl d. Ca(OH)3
How do you solve 1²-6+(-2)⁴??please help​
Refer to the slogan "Think of both sides". Which "two sides" do you think the creator of this visual is urging you to consider?​
Second time asking for help on this pls its about sets of numbers