gshshshshdhh gshshshshdhh
  • 12-02-2021
  • Mathematics
contestada

Which is the better buy? 2 liters of milk at 3.80 OR 1.5 liters of milk at 2.70? Justify the answer!

Respuesta :

areehaa areehaa
  • 12-02-2021

Answer:

1.5 litres for 2.70

Step-by-step explanation:

If you'e buying the 2l one they are gonna charge you 1.20 more just for 0.5l, and 0.5l should actually cost 0.95, so they are practically ripping you off if you buy the 2l

Answer Link

Otras preguntas

Necesito un poema haiku Es urgente.
When the value of x is 27, which equation is true? A ſx- 6 = 12 C -x + 13 = 40 B 2x - 27 = -27 D 6 - 5x=9
A photographer has 12 photographs and needs to select 8 of them for a gallery show. How many ways can the photographer choose the 8 photographs? 19,958,400 44
Laura comprou 870 gramas de carne moida e vai dividir ingualmente em 3 pacotes. Quantas gramas terão em cada pacote?
the sum of three consecutive numbers is 45. what is the lowest
Please help me with this
Create a class Car, which contains Three data members i.e. carName (of string type), ignition (of bool type), and currentSpeed (of integer type)  A no-argument
13. “did you act on your own volition in this decision, or did your friends influence you?” a. Volition is used correctly b. Volition is used incorrectly
One of the students said that perimeter of above rectangle is 100 squared millimeters. It that answer correct?
PA ANSWER NAMAN PO YUNG TAMA SANA THANK YOU!!​