joceboolohry3818 joceboolohry3818
  • 12-02-2021
  • Mathematics
contestada

Casey spent $2.50 on a snack,$1.24 on gum,$3.76 on a comic book, and $5.50 on lunch. Use mental math to find the total amount he spent.

Respuesta :

samuelonum1
samuelonum1 samuelonum1
  • 14-02-2021

Answer:

$13

Step-by-step explanation:

Given data

$2.50 on a snack,

$1.24 on gum,

$3.76 on a comic book, and

$5.50 on lunch

Total expenses will be

=2.5+1.24+3.76+5.50

=$13

Answer Link

Otras preguntas

A motor boat and a raft start traveling downstream. After 1 hour, the boat turns around and travels back until it reaches the raft. a What amount of time does i
PLS help with the question in the picture !
2 quotes about romantic love in Romeo and Juliet
Solve the following:Find the side and perimeter of a square whosediagonal is 7 cm. (please write the full answer it is urgent i will mark as brainlist please wr
Write 3 sentences about what happened while the British troops were IN Concord.
write the question that goes with each answer:1. Hoy es miércoles.2. Es el primero de septiembre.3. Son las dos y veinte.​
What was Re/RA the god of?help
write short note on order of the matrix​
A bakery offers a sale price of $3.05 for 6 muffins what is the price per dozen
A cube-shaped box has a volume of 64 cubic inches. If the box is packed full of cubes with edge lengths of 1 inch, how many cubes can fit along one side of the