jazzy2024 jazzy2024
  • 11-02-2021
  • Advanced Placement (AP)
contestada

If flour is $0.10/cup, how much would 3 1/2 cups of flour cost

Respuesta :

abigailliu27 abigailliu27
  • 11-02-2021

Answer:

$0.35 for 3 1/2 cups of flour

Explanation:

1. $0.10 per cup and $0.05 per half cup

2. 3 * 0.10 = 0.30

3. 1 * 0.05 = 0.05

0.30 + 0.05 = $0.35 for 3 1/2 cups of flour

Answer Link

Otras preguntas

Mammals are adapted to live in the following environments: a. land b. air c. water d. all of the above
Which phrase best describes a thesis? the sequence of events in the essay the climax of the essay the main point of the essay the concluding paragraph of the es
What's the answer witch ones r composite 14 15 16 17 18 19 20 21
what variables affect the acceleration of an object and in what matter do they affect the acceleration?
Which word in the passage contains a root that means "believe"? Museums of all types employ museum curators. A curator oversees either the whole museum or sect
Eisenhower, Kennedy, and Johnson all approved of the United States backing the South Vietnamese in their civil war. a. True b. False
Of the following models of education, which one is more in use than all of the other models combined? a. Developmental-interaction b. Eclectic or traditional
“Ten thousand saw I at a glance,/ Tossing their heads in sprightly dance./ The waves beside them danced; but they/ Outdid the sparkling waves in glee;” This qu
Which of the following is not a result of air pollution? A. Smog B. Breathing problems C. Global warming D. Soil erosion
value of the proverb "every bird likes its nest"