carrollaniyah776 carrollaniyah776
  • 11-02-2021
  • Mathematics
contestada

If i went to the store to buy sandwiches should i buy $4.95 for 3 sandwiches or $6.72 for 4 sandwiches what is the best deal?

Explanation why?

Respuesta :

nataliemart234311 nataliemart234311
  • 11-02-2021
Best deal would be 4.95 for 3 because if you divide the numbers you end up paying more money for the 4 sandwiches. For comparison heres my results
$4.95 for 3 - $1.65 each
$6.72 for 4 - $1.68 each
Answer Link

Otras preguntas

Based on the reading, what are the properties of carbon-14? Check all that apply. Carbon-14 is a naturally occurring carbon isotope. Carbon-14 has a known hal
Solve for C. Explain your steps for brainliest
Please help me finding the answer, porfa ayúdenme a encontrar la respuesta
come here specially g (((ztq-srmy-guy ​
9 Sebuah lantai berbentuk segi empat tepat mempunyai panjang 3 600 cm dan lebar 2 000 cm. Seluruh lantai itu ditutupi dengan 1.8 x 104 keping jubin berbentuk se
true or false : When comparing loans from two or more sources you want to focus on the lowest monthly payment.
Steve Randle, Physical Description ,Facts/Characteristics/Description, How does Ponyboy feel about them? Find it in Paragraph 9 in the book
Carter A charges $15 per person and $100 to set up tables. Carter B charges $20 per person and $50 to set up tables. Graph a system of equations. For what numbe
Aee the Islamic languages dying?
12. Sam's garden is 12.3 square meters. His neighbors have a garden plot that is 100 times the size al Sam's garden. How big is the neighbors' garden? SHOW WORK