samfCharsavasquele samfCharsavasquele
  • 02-11-2016
  • Mathematics
contestada

Walmart sells a case of 24 cans of diet coke for $6.88. Publix sells a 12 pack of diet coke for $3.99. Which is the best buy?

Respuesta :

0Summer 0Summer
  • 02-11-2016
Wal-Mart is the better buy.
(Wal-Mart = 24 for $6.88. Publix = 12 for $3.99(for 24 it'd be $7.98))
Answer Link

Otras preguntas

What principle of the Constitution is expressed in the 17th Amendment?
The taxi and takeoff time for commercial jets is a random variable x with a mean of 8.3 minutes and a standard deviation of 3.3 minutes. Assume that the distrib
compare and contrast members of order squamata with members of order sphenodonta
trey runs 80 meters to the north in 20 seconds. what is his velocity
Pennsylvania was a restoration colony
Robert is inspecting a shipment of 22 inch pipes. The length of the pipes may vary by 1%. What is the range of allowable lengths of the pipes?
Carin, a widow, elected to receive the proceeds of a $150,000 life insurance policy on the life of her deceased husband in 10 installments of $17,500 each. Her
steven cried. he felt terrible for what he had done. he fell on his knees : 1. steven cried and he felt terrible for what he had done, he fell on his knees. 2.
i neeeeeeed a timeline that includes an explanation of the following terms: 1. Stock Market Crash 2. Herbert Hoover 3. The Dust Bowl 4. Bread Lines 5. Oakies 6
What is 115÷5 using distributive properties