Nate87435 Nate87435
  • 04-02-2021
  • Mathematics
contestada

. Phillip spent $7.84 on apples at the grocery store. If he bought 2.3 pounds of apples on Monday
nd 1.2 pounds of apples on Tuesday, how much did pay per pound? (4 points)

Respuesta :

x111flowers
x111flowers x111flowers
  • 04-02-2021
2.3 pounds + 1.2 pounds = $7.84
3.5 pounds = $7.84

7.84/3.5 = 2.24

It’s $2.24 for a pound of apples
Answer Link

Otras preguntas

4x+5-2x=11 how to solve?
Miguel is making an obstacle course for field day. At the end of every sixth of the course,there is a tire. At the end of every third of the course, thre is a c
President Roosevelt’s team of advisory and close consultants, commonly known as the “Ohio Gang”, were involved in several political scandals involving corruptio
Please help me out :( these confuse me
what is m-5=10? Need help ASAP
138 = n + 38A() 100B() 200C() 250D() 150
If you were wanting to read work from an expert in Taoism, which of these authors would you consult?
Anyone know the answer I need help
Which environmental concern was Rachel Carson most passionate about? A) the negative impact of pollution on the ozone layer B) the negative impact of illegal du
which is the process that involves glucose reacting with oxygen to produce energy, carbon dioxide, and water ?