arelygarcia2
arelygarcia2 arelygarcia2
  • 04-02-2021
  • Mathematics
contestada

Shawna needs a new bed pillow. One store
was selling TWO pillows for $19.00. How
much would Shawna pay for ONE pillow?

Respuesta :

fionachambers89
fionachambers89 fionachambers89
  • 04-02-2021

Answer:

$9.5

Step-by-step explanation:

All you have to do is divide 19 by 2 to get the cost of one pillow. I hope this helps :)

Answer Link
MESSUTUDIENICE MESSUTUDIENICE
  • 04-02-2021

Answer:

$9.50

Step-by-step explanation:

P is Pillows

2P=$19.00

divide by 2 in both sides

P=$9.50

so 1 pillow costs $9.50

Answer Link

Otras preguntas

why is it important to detect the temperature of a sick person​
one bouquet of flowers has 3 roses for every 5 carnations. other bouquet has 4 carnations for every 5 daisies. if both bouquets has 20 carnations, which bouquet
solve for x. Assume that lines which appear to be diameters are actually diameters​
what is the meaning of astute? how does alexander astute
which of the following is equivalent to 16x4^3x64a. 2^10b. 2^14c. 2^15d. 2^16
Please answer correctly !!!!!!!! Will mark brainliest !!!!!!!!!!
Convert 87/15 to a mixed number
How would I reflect Triangle EGF E (2,-3) G (5,-7) F (6,-3) using the translation x=2?​
Why couldn’t African-Americans or poor White farmers start their own farms?
ASAP can someone please help me with this question (b)