mianna15 mianna15
  • 04-02-2021
  • Mathematics
contestada

Twelve packs of paper cost $7.20. Of each pack costs the same, how much does one pack cost?

Twelve packs of paper cost 720 Of each pack costs the same how much does one pack cost class=

Respuesta :

laneylouu
laneylouu laneylouu
  • 04-02-2021
Each pack costs $1.66 dollars
Answer Link
MESSUTUDIENICE MESSUTUDIENICE
  • 04-02-2021

Answer:

$0.6

Step-by-step explanation:

P means Packs

12P=$7.20

divide both sides by 12

P=$0.6

so 1 pack costs $0.6

Answer Link

Otras preguntas

There are 3 people in Johns family.The range of their shoe sizes is 4. Two people in the family wear shoe size 6. Johns shoe size is not 6 and it is not 10. Wha
homonym for heal,breaks,tee and pale
Large trucks have 18 wheels. Vans have 4 wheels. Miguel sat at the window at the truck stop and counted 84 vehicles in the parking lot. He figured out that ther
What fractions are equivalent to 2/3
‘There is no point in trying to stop discrimination.’ Do you agree? Give reasons for your answer, showing that you have thought about more than one point of vie
Write an expression that converts 50 liters per minute into milliliters per second
a runner runs at 7.6mph for 3 1/2 hours how many miles did he run
Constantine saw a vision of: A rider on horsesback A flaming cross An angel The sun
hilary can read 560 words in 7 minutes how many words can hilary read in 1 minute
In which article of the US Constitution is the leadership of the executive branch authorized? Article I Article II Article III Article IV