juanantoniov375
juanantoniov375 juanantoniov375
  • 04-02-2021
  • Mathematics
contestada

Suppose you got 8 mangoes and 3 apples for $18 and 3 mangoes and 5 apples for $14.50. How much does each mango and each apple cost ?

Respuesta :

emmaratcliff2009 emmaratcliff2009
  • 04-02-2021

Answer:

apples cost $2.00 each

mangoes cost $1.50 each

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Match each statement to the correct word or phrase below. 1. books | a one-sentence summary of the speech 2. encyclopedia
Use the function below to find f(3) f(x)= (1/6)^x
which leader supported you pan-arabism in the mid-twentieth century
What did the railroad strike of 1877 and the homestead strike of 1892 have in common?
The root word botan- means:A) AttachB) BatonC) AnimalD) Plant​
At the beginning of the century where did the us experience the most population growth answers
By reacting soda solvay containing 91% sodium carbonate, with an excess of 2 molar hydrochloric acid solution, 49.2 cubic decimetres of CO2 at 29ºC and a pressu
For the first hundred years after the European rivals Japan experienced : select all that apply 1. Admiration from the Europeans because of their find crafts
Now, consider a right triangle with legs of lengths 5 cm and 12 cm. what is the length c of the hypotenuse of this triangle? express your answer to t
What is the value of s in the figure below?