makaylamamamama makaylamamamama
  • 03-02-2021
  • Mathematics
contestada

If 9 avocados cost $5, how much do 18 avocados cost? (find unit rate then multiply by 18)

Respuesta :

heyurthat1girl heyurthat1girl
  • 03-02-2021

Answer:

For this problem, you could just multiply $5 by 2 OR you could divide $5 by nine to find your Unit Rate and then multiply that number by 18.

Answer Link

Otras preguntas

use justify in a sentence that talks about horror stories
which is an advantage of speaking
I need a research question for depression
Can i get help with 15=1/3(x+9)
Which 2 Nations colonized South Africa?
Write a story beginning with “for the better part of my childhood my professional aspirations were simple - I wanted to be the King/Queen of Candyland”
Geography is the study of the earth and its people. What is geography?
What is the value of 2x^2+5y-8 when x=2 and y=4
What's the approximate length of an arc with radius 3 miles and central angle of 45
find the domain of f(x) = | 6-x |