moneyman360 moneyman360
  • 01-11-2016
  • Mathematics
contestada

apple cost $3.60 for 2lb. at that rate how many pounds of apples can you buy for $5.40

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 01-11-2016
Your answer is 3 lb.
Answer Link
MeehanSW
MeehanSW MeehanSW
  • 01-11-2016
3.60 = 2 lbs
3.60 / 2 = 1.80
5.40 / 1.80 = 3
so your answer is 3lbs
Answer Link

Otras preguntas

help me please if possible
Round 42.3792814474 to the nearest whole number.
How should this sentence be changed ?My aunt Debra owns three dogs she wants to get another one
Read the following excerpt from Romeo and Juliet. In a well-developed paragraph of four to six sentences, identify the details of this story that reveal informa
Triangle ABC and DEF are congruent. Find x. 45 50 58 73
how did the season of winter halt German march through Russia leading the Russians to make a come back
how much we can expect to earn by having petroleum engineer degree with PhD?​
plz help, i’ve been stuck on this question and i’ve tried so many times you have to find the missing variables
please help me please
please help please help please help and explain step by step​