lzvcorri5386 lzvcorri5386
  • 02-02-2021
  • Mathematics
contestada

Lisa and Mary buy apples and bananas at the store Lisa buys 4 pounds of apples and 3 pounds of bananas and spend $17. Mary buys 5 pounds of apples in 2 pounds of bananas and spend $16. How much does one pound of apples and one pound of bananas cost

Respuesta :

rhondawatkins73 rhondawatkins73
  • 03-02-2021

Answer:

the bananas cost 3.00 apples cost 5.00

Answer Link

Otras preguntas

what is the mass of the 3.7 mol pbo2?
The bank of American building in San Francisco is 74 feet shorter than the transamerica pyramid. If their combined height is 1632 feet how tall is the transame
Which of the following cases is not one that the Warren Court established? A.Gideon v. Wainwright B.Engel v. Vitale C.Roe v. Wade D.Brown v. Board of Ed
4 students share 3/4 of a pizza. how much of the pizza does each student get
who wrote about geography and astronomy during the greco-roman age? theocritus galen ptolemy polybius
are all fats bad for you?
what is another word for brain?...
pets are-------that people home
dna contains coded information for body structure, hibernation, height, eye color, and photosynthesis. true or false.
which region was under the influence of both russia and england? a. persia b. china or d. the caucasus