Hhvccrrrrrrrrt Hhvccrrrrrrrrt
  • 02-02-2021
  • Mathematics
contestada

A pound of apples cost $1.35 a pound of cherries cost $3.62. How much will it cost to by 1.6 pounds of apples and 2.5 pounds of cherries?

Respuesta :

braydenhamilton11 braydenhamilton11
  • 02-02-2021

Answer:

apples cost a total of 2.16

cherrys cost a total of 9.05

Step-by-step explanation:

1.35*1.6=2.16

3.62*2.5=9.05

Answer Link

Otras preguntas

Mars is on average 2.25 x 108 miles away from Earth. The moon is on average 2.388 x 105 miles away from Earth. Approximately how many times farther is Mars fro
Provide an example for each type of economic system
You select a marble without looking and then put it back. If you do this 12 times, what is the best prediction possible for the number of times you will pick a
We have a $500,000 line of credit with a 10% compensating balance. The quoted interest rate is 4.5%. We need $200,000 for inventory for one year. What is the ef
what is the algebraic expression of the difference of 4 times a and b?
Which of the following is a type of tax that is collected at the federal level? property tax poll tax income tax sales tax
Lori downloaded all the pictures she took at Rita’s wedding into a single computer folder. She took 86 of the 134 pictures with her camera and the remainder of
The picture says it all. If possible please explain. You don't have to but I would very much like to know how to solve this in the future.
Your house had a value of $480,000 and increased in value by 3.5%. How much is your house worth now?
Express 5 cm in metre and kilometre.in decimals........................