Jwa85100
Jwa85100 Jwa85100
  • 02-02-2021
  • Mathematics
contestada

Nick spends 12$ to buy 16 oranges. How much does Nick snap per orange
A. $0.25
B.$0.75
C.$1.33
D.$4.00

Respuesta :

ADVENTUROUSBOY
ADVENTUROUSBOY ADVENTUROUSBOY
  • 02-02-2021

Answer:

B. 0.75

Step-by-step explanation:

hope it will help u

plz follow me

Answer Link
elracke
elracke elracke
  • 02-02-2021

Answer:

0.75

Step-by-step explanation:

12=16

divide

6=8

divide

3=4

divide

1.5=2

divide

0.75=1

Make sure to check your work!

Answer Link

Otras preguntas

Federalists supported a strong central government. Which characteristics best describe the federalists?
List three SAFE lab procedures
a museum director wants to hang the painting on a wall. To the nearest foot, how tall does the wall need to be. the painting is the square root of 90 ft help!
Help fast! Select the correct answer. Solve the equation below for x. cr - 4 = 7 OA. T = ОВ. 1 = O C. T = niu ៖ 을 1 픈 OD. 1 =
imagine that you're a geographer and an urban planer and you're helping to plan a new shopping mall for your town you discover most shopping malls exist in area
undistribute 4x - 18
help im stuck lolllllllllll
what is the first in solving this equation x minus 17 divided by 3 equals minus 3​
sahara bought 29.4 liters of propane. there are approximately 7.58 liters in 2 gallons. which measurement is closest to the number of gallons of propane sahara
14. Why did the Spanish establish missions in the Southwest of North America? a. To convert Native Americans to Christianity b. Encourage Spanish immigration c.