aradicova aradicova
  • 02-02-2021
  • Mathematics
contestada

Ginny buys 7 magazines for 2.80 how much does 1 cost?
How much does do 5 magazine cost?

Respuesta :

Rachana05
Rachana05 Rachana05
  • 02-02-2021

Answer:

one costs 0.40 and 5 cost 2.00

Step-by-step explanation:

bc 2.80/7 = 0.40

0.40 times 5 = 2.00

Answer Link

Otras preguntas

Why would Jefferson perceive the mercantile class to be pro British?
which pair of words are synonyms
Decimals in words 0.425
simplest form of 17/68
How do you divide 11.25 by 1.24
16/18 into simplest form
Nelson's hobby is tinkering with small appliances. Tinkering with implies that Nelson is unskilled at his hobby. You want to change the flavor of this sentence
How would I unscramble this? ¿Uds. adónde van los fines de semana ?
Which of the following statements is NOT true? A. Infants' diets, which primarily consist of breast milk or formula, are higher in fat than other diets. B. Ado
When dividing 878 by 31, a student finds a quotient of 28 with a remainder of 11. Check the students work, and use the check to find the error in the