giselleg729
giselleg729 giselleg729
  • 02-02-2021
  • Mathematics
contestada

The steak is priced at 4 pounds for $2. How much is the steak per pound?

Is it 1 dollar for 2 pounds?

Respuesta :

vanedian1931
vanedian1931 vanedian1931
  • 02-02-2021
The answer is 2 pounds for $1 because you divide 4 by 2 then divide 2 by 2 so 2 pounds for $1.
Answer Link
ngoa1575 ngoa1575
  • 02-02-2021

Answer:

The steak per pound : 2/4 = $1/2=$0.5/ pound

Is it 1 dollar for 2 pound  :   It's correct

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

What area did the Soviets invade, pushing for the surrender of Japan that finally occurs in August 10, 1945?​
difference betweenDark web. and Deep Web.​
Solve the equation. x6−9=7 x = ___ (type only an integer - no words, variables, or equal signs)
Please help. Is algebra.
What are the experiences had by those living under the colonial rule in China and Africa? What was the typical reaction to colonialism?
Upper-class citizens who hold wealth and power.
True or False. Judo involves a team of 7 to 11 players? O A. True ов. False
Naomi plotted the graph below to show the relationship between the temperature of her city and the number of popsicles she sold daily: A scatter plot is shown w
The original cost of the game is $40. The new cost of $18. Find the percent change to the nearest percent.
The work of a student to solve the equation 4(3x − 4) = 8 + 4x + 8 is shown below: Step 1. 4(3x − 4) = 8 + 4x + 8 Step 2. 7x − 8 = 16 + 4x Step 3. 7x − 4x = 16