faithWM
faithWM faithWM
  • 02-02-2021
  • Mathematics
contestada

What is the better buy? 2 for $3.00 (Or) 8 For $12.40

Respuesta :

AshDork
AshDork AshDork
  • 02-02-2021

Answer:I say 8 for $12.40

Step-by-step explanation:

Answer Link
lacykailey44 lacykailey44
  • 02-02-2021

Answer:

8 for 12.50

Step-by-step explanation:

12.50/8 = 1.55

3.00/2= 1.50

youre getting 6 more pens for only 5 cents more

Answer Link

Otras preguntas

the ordered pair (a,b) satisfies the inequality y < x + 6. which statement is true ?
Suppose the price of a certain item decreases by 5.2% a total of 5 times, and then increases by 1.4% a total of 3 times. By what overall percent did the price d
Help me with question 2
Which of these statements correctly describes how to adjust an image on a slide? O A. Images cannot be adjusted on slides. Once they are placed on a slide they
Write two sentences explaining how water is still water after it freezes.
Read the text then answer the questions below with evidence from the text to support your answer.
Taking an online class doesn’t require any special skills. Please select the best answer from the choices provided T F
You are given 1.0 mL of the enzyme amylase and need to add cold 95% ethanol to reach a final concentration of 40% ethanol in the sample. What volume of the 95%
What was the purpose for the Georgia colony? to be a cash crop supplier to England to be a buffer between Maryland and New Jersey to establish a colony for the
Evaluate. ³√8 A. 64 B. 4 C. 3 D. 2 Please help, I don't understand.