jxjdjdjdjcjcjfj7 jxjdjdjdjcjcjfj7
  • 01-02-2021
  • Mathematics
contestada

8 oranges cost $.78. How much will he spend to buy 40 oranges

Respuesta :

xXReviveXx
xXReviveXx xXReviveXx
  • 01-02-2021

Answer:

$3.90

Step-by-step explanation:

To get from 8 to 40, you multiply by 40/8, so you have to do the same to $.78. .78 * 40/8 is equal to 3.9, which would be $3.90.

Answer Link

Otras preguntas

A pool pump feels 1/6 of the pool and 1/3 hour how much it is swimming pool is filled in 1 hour?
Nuestro comida es muy rica. Is this written correct or no
Where are languages seperated in the brain?
____________ first introduced sheep to the territories of New Mexico, Arizona, and Texas in the mid-1500’s. a. Cabot b. Columbus c. Coronado d. Cortes
what is the difference between physical and human geography
From approximately 240 to 66 million years ago, dinosaurs dominated most of the land habitats on Earth. Around 66 million years ago, most dinosaurs went extinct
The best way to gain a basic understanding of each school before the college fair is to: A.try to set an appointment with the college registrar. B.research the
graph a function that is undefined
Geometry help? : which triangle could NOT be similar to triangle ABC ?
what is lamott's THESIS?