p3kl4dybug
p3kl4dybug p3kl4dybug
  • 01-02-2021
  • Mathematics
contestada

It costs $15 for one surfing lesson and $25 per day to rent a surfboard. Write an expression for the total cost of one lesson and renting a surfboard for y days.

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 01-02-2021

Answer:

15 + (25*y). y is the amount of days.

Answer Link

Otras preguntas

Which equation describes the relationship between the variables in the table below? x       y_ -1    0.1
Avenue A is perpendicular to North Street. What is the relationship between Avenue A and South Street?
As president, what was George W. Bush’s main accomplishment regarding immigration ?
Plz help me I don’t understand
House leaders are more powerful than senate leaders because of ________.
Confucianism is considered to be an organized religion, rather than a way of thinking. Please select the best answer from the choices provided T F
How can you write the expression 2+(3x/7) in words?
Which viral disease is really a group of many similar viral infections?
A patient with muscular dystrophy starts to receive stem cells that generate muscle tissue. Which is the best prediction of what will happen to the patient's mu
An economic expansion leads to​ ________ needsminustested spending and​ ________ induced taxes.