VBTSPILOTS7327 VBTSPILOTS7327
  • 01-02-2021
  • Mathematics
contestada

Larry bought 4 pounds of jelly beans for $6. What is the unit rate?

Respuesta :

peacefrvr
peacefrvr peacefrvr
  • 01-02-2021

Answer:

Unit rate is 1.5

Step-by-step explanation:

4 pounds  = $6

Divide 6 by 4 = 1.5

Check: 4 * 1.5 = 6

Hence,

1 pound = $1.5

Hope this helps :)

Answer Link

Otras preguntas

What is the vertex of this quadratic function? f(x) = x2 – 4x – 5
Helpp I’m so bad at this topic
Who was the "father of history" who dealt with the heroic theme of the great clash between the Greeks and the Persians?
When can you change your cartilage piercing?
The maximum speed of a neural conduction is?
Jack has $4.95 in dimes and quarters. He has 30 coins total. How many dimes and how many quarters does he have ?
Let f(x) = 3x2 - 6x + 2. Find f(-2). A) 20 B) 22 C) 24 D) 26
Which metal can be used as a sacrificial electrode to prevent the rusting of an iron pipe?
Which is a theme present in the ballad "Fair Rosamond"? A. gallantry B. revenge C. heroism D. personal adventure
¿Qué miró el público? ( los representaciones y las obras teatrales)