iforgotmyemail121
iforgotmyemail121 iforgotmyemail121
  • 15-01-2021
  • Mathematics
contestada

An ounce of almonds costs $1.40. If Joey buys 2.4 ounces of almonds, how much will he have to pay?

Respuesta :

absor201
absor201 absor201
  • 15-01-2021

Answer:

Joey will pay $3.36 for 2.4 ounces of almonds.

Step-by-step explanation:

Given that:

Cost of almonds = $1.40 per ounces

Number of ounces bought by Joey = 2.4 ounces

Cost of 2.4 ounces = Ounces of almond * Cost per ounce of almond

Cost of 2.4 ounces = 2.4 * 1.40

Cost of 2.4 ounces = $3.36

Hence,

Joey will pay $3.36 for 2.4 ounces of almonds.

Answer Link

Otras preguntas

Which of the following matches the graph? Y=3/4x Y=1/4x Y=1/3x Y=4x Y=4/3
2. Which mountain range is farthest south?
A bag contains white marbles and red marbles, 25 in total. The number of white marbles is 8 less than 2 times the number of red marbles. How many white marbles
What is a benefit of the Name Manager feature?​
Which equation can be used to find the unknown length, a, in this triangle? 15 m 17 m 3+15² = 172 152 +172 - a 2² +15= 172 at 15² = 17²
A compound that conducts electricity when dissolved in water would most likely be classified as
The sine ratio of an angle is the opposite side over the adjacent side.alwaysneversometimes
Inverse for h(x)=2x-4/3
Bailey and Elena compete in a swim race
Is dollars 250 is to be divided among Neymar Rohit Sharma and Nadal so that Neymar gets two parts Rohit gets three parts and Nadal gets 5 parts how much money w