marjanh160 marjanh160
  • 14-01-2021
  • Mathematics
contestada

A quart (32-ounce) bottle of milk costs $1.19.

Respuesta :

DavidStar09
DavidStar09 DavidStar09
  • 14-01-2021

Answer: 1.19 dollars/quart x 1 quart/ 32 ounces = .037 = 3.7 cents per ounce

Step-by-step explanation:

when you set up the multiplication, since quarts are in the denominator initially and you want to get rid of them, set the quarts in the numerator of the unit rate (1 quart/ 32 ounces) so that the units cancel and you are left with the units that you wanted ($/ounce).

Answer Link

Otras preguntas

It took everly 55 minutes to run a 10-kilometer race last weekend. if you know that 1 kilometer equals 0.621 mile, how many minutes did it take everly to run 1
places with continental climates typically have _______ summers and ________ winters warm; cool hot; cool warm; cold hot; cold
In the western states, a dry creek is called an arroyo or _____.
Identify the simple predicate in the following sentence.my mother has been waiting all morning for the plumber to arrive.
hi may someone help me out with this please
what are the steps to solve this problem C=6/(6+12)*180
When may a hypothesis be revised?
what causes places near the equator to receive more direct sunlight than the poles? the poles are farther away from the sun than the equator the tilt of the ear
Which linear function represents the line given by the point-slope equation y-8= 1/2(x-4)
use your calculator to find the equation of the regression line. write the equation in y=ax b form. do not use any spaces. round a and b to the nearest tenth. w