isabella4086 isabella4086
  • 14-01-2021
  • Mathematics
contestada

On the first day, you pay $5 for 2 boxes of popcorn.
The next day you pay $7.50 for 3 boxes. Are the ratios
equivalant.

Respuesta :

savannahalghazali
savannahalghazali savannahalghazali
  • 14-01-2021

Answer:

10 5

Step-by-step explanation:

Answer Link
nermay7
nermay7 nermay7
  • 14-01-2021

Answer:  Yes

Step-by-step explanation:

First find the unit rate by find the cost per box.

To find the cost per post you will divide the cost by the number of boxes.

5/ 2 = 2.5

7.50/ 3  = 2.5  

2.5  is indeed equal to 2.5 so they are equivalent.

Answer Link

Otras preguntas

Suppose there is a country in economic ruin after World War II. It is seeking monetary aid from a world superpower. The country supports a command economy and o
In 1933 the 21st Amendment was added to the U.S. Constitution, allowing for the manufacture, transportation, and sale of alcoholic beverages in the United Stat
During the late 1880s monopolies gained control of several large industries. Congress tried to end this practice by passing the? A. Civil Service Reform Act B.
Which nation is known for its strict monitoring and control of the internet?
What american classic was created in 1947?
Why are common names not a good reference to a species?
How did the culture of California develop
what is the degree of this monomial 17x^5y^2
Please help me with this
For the first 150 years of american history congress's role in foreign policy was limited because