archerchristen7
archerchristen7 archerchristen7
  • 14-01-2021
  • Mathematics
contestada

Mya bought 6 slices of bread for $2.40 at her local grocery
store. How much would a package with 10 slices cost at the price
per slice?

Respuesta :

cjanice2020
cjanice2020 cjanice2020
  • 14-01-2021

Answer:

$4.00

Step-by-step explanation:

Find how much it would cost for one slice of bread by dividing 2.40 by 6 to get .4.

So .40 cents is for 1 slice of bread. If you got 10 slices of bread (multiply 10 by .4) you would get 4.

So it costs 4 dollars for 10 slices of bread.

Hope this helps!

Answer Link

Otras preguntas

Solve for x. -6x +1 = -11 Help please
How did Washington become the first president of the United States?​
i need sonnet on food
Why was trade taxed in the Ghana Empire?
ANSWER ASAP GIVING BRAINLIEST FIVE STARS AND HEART! Please answer the following essay question: James Madison said that "no Constitution would ever have been ad
help!!1! please solve this it was due yesterday and i have school in 2 hrs
30 POINTS!!!! SPANISH ASSIGNMENT HELP
A board with 86cm in length must be cut so that one piece is 20cm longer than the other piece .find the length of each piece​
Most of the early US credit unions had membership based on: community-based activities school groups church groups common employment
answer for this 3+4×5+7​