ruizallisson648 ruizallisson648
  • 14-01-2021
  • Mathematics
contestada

Broccoli cost $3.14 a pound at the market.
If Mary bought 2.5 pounds, what was the cost?
A
$1.26
B
$5.64
$7.90
$7.85

Broccoli cost 314 a pound at the market If Mary bought 25 pounds what was the cost A 126 B 564 790 785 class=

Respuesta :

ameriet ameriet
  • 14-01-2021

7.85

explanation

you multiply the two numbers together

Answer Link
lostwintersky
lostwintersky lostwintersky
  • 14-01-2021

Answer:

$7.85

Step-by-step explanation:

To solve this problem, we can use the cancelling of units.

cost = $3.14/1 lb * 2.5 lb

The pounds cancel out leaving dollars so you get cost = $3.14 * 2.5

so cost = $7.85.

Answer Link

Otras preguntas

where is the reflexive verb in this sentence : Tu te diviertes con tus hermanos.
how does birth order affect personality
What may happen if your job doesn’t require you to use the aptitude you possess
what were the favorite ground targets of aircraft in WW1
A deposit of $35.45 was made to a checking account. Before the deposit, the account had a balance of −$12.39 . What was the account balance after the deposit?
John left his baseball glove right here on this spot
help and don't guess
Some people prefer to have many friends, while others prefer to have only one or two close friends. Think carefully about this idea. Write an essay stating your
what are the main ingredients in a sequence reaction and what is each used for?
where is the reflexive verb in this sentence : Tu te diviertes con tus hermanos.