Ihave1dog Ihave1dog
  • 14-01-2021
  • Mathematics
contestada

A dozen eggs cost $1.25 at one market. At a competing market, 1 1/2 dozen eggs cost $2.00. Which is the better buy?

Respuesta :

Reddada1 Reddada1
  • 14-01-2021

Answer: 1 dozen eggs

hope this helps :)

Answer Link

Otras preguntas

U have an initial amount of $55 in a saving acc each week after 6 weeks the account holds $133 write an equation
Which statement best describe the motivation of the character pahom
Answer fast please?
Giraffes use their extremely long necks to reach the lees high up on a case he had trees which other animals can not reach giving them a food source for which t
Help please & thank you
Verlin worked in a cabinet shop until he became frustrated that his ideas for improving efficiency were falling on deaf ears. so he left and started his own cab
Barney ate 13 M&M’s. If he ate 20% of the bag of M&M’s, how many were in the bag to start?
how did jim crows laws impact the lives of african americans
Find the Greatest Common Factor (GCF):
the two main kinds of slavary were​