lilybloomquist lilybloomquist
  • 14-01-2021
  • Mathematics
contestada

if 3 3/4 pounds of candy cost $11.25 how much would 1 pound of candy cost

Respuesta :

Bagetata
Bagetata Bagetata
  • 14-01-2021

Answer:

3

Step-by-step explanation:

11,25:3 3/4 = 11,25:3,75 = 3

Answer Link

Otras preguntas

Sarah bought a binder for $7.25 and six folders that total $9.05 how much did each folder cost ​
Six less than the product of a number n and 1/6 is no more than 95. Can someone please give me the answer to this?
Easy! I’ll mark as ✨brainliest✨ Very easy.
hey Heyy njknckslje whas good people
A 25-ft ladder and then you can get inside of a house the bottom of the ladder is 8 ft away from the bottom of the house what is the measure of the angle formed
What should I eat? 1. Plain chips that taste like nothing 2. Cereal w/ milk 3. Cereal w/o milk 4. Some RiCe 5. Jelloooooooooo 6. The lollipop in my closet tha
Write the equation of the line in fully simplified slope-intercept form.
which symptom is a short term effect of tobaccs use
You add 2 numbers between 10 and 100. You also subtract them. The add answer is at least 30 more than the subtract answer. What could they be?
A farmer can pick 12 boxes of apples per day. At that rate, how many boxes can the farmer pick in 45 days? 57 boxes 450 boxes 540 boxes 600 boxes