jackery77palmtree jackery77palmtree
  • 14-01-2021
  • Mathematics
contestada

At the rodeo, 256 hot dogs were sold for a total of $768. If each hot dog sold for the same amount, what would be the cost of 24 hot dogs?

Respuesta :

ToadEatsFish ToadEatsFish
  • 14-01-2021

Answer:

$72

Step-by-step explanation:

$768/265 = $3

$3 x 24 = $72

Answer Link
cecilialee47 cecilialee47
  • 14-01-2021

Answer:

$72

Step-by-step explanation:

768/256 = how much each hot dog was sold for

768/256 = 3

Each hot dog was sold for $3.

24*3 = $72

Therefore, the cost of 24 hot dogs is $72.

Answer Link

Otras preguntas

How to simplify 5-3(4y-2)+5y
a store msnager piad $18 for a computer case and sells it in the store for 65% more than she paid. what expression repersents the price of the computer case in
What is 12x+4=8x-6? How do you do this?
when a driver hits the brakes, his car declelerates at a uniform rate of 2.0m/s^2. his car stops in 9.0m how long does it take him to stop​
ASAP! PLEASE SOLVE ASAP!! WILL MARK BRAINLIEST FOR FIRST CORRECT ANSWER!!! For what value of x will the line passing through the following pairs of points be ve
How many moles are there in 1.505 X10^24 molecules of sucrose (C12H22O11)?
5. What were the risks involved in tenant farming and share cropping?
The dimensions of a rectangle are such that its length is 3 in. more than its width. If the length were doubled and if the width were decreased by 1 in., the ar
What is Maria’s hypothesis for the experiment? State why Maria think this is a good hypothesis
Can someone tell me everything I need to know before a integer test please