artucal524
artucal524 artucal524
  • 14-01-2021
  • Mathematics
contestada

Muffins sell 3 for $1.25. About how much will a dozen cost?

Respuesta :

staceydawson07
staceydawson07 staceydawson07
  • 14-01-2021

Answer:

$5?

Step-by-step explanation:

3 x 4=12

12 is a dosen

1.25 x 4=5

Answer Link
yummcookies
yummcookies yummcookies
  • 14-01-2021

Answer:

$5

Step-by-step explanation:

About $5 because there is 12 in a dozen, and since your selling three muffins for $1.25, you multiple 1.25 x 4. Then you get $5 as your answer.

Answer Link

Otras preguntas

Are humans Warm-Blooded Or Cold-Blooded
Solve the inequality. 6y+5>8
PLEASE HELP ME Which of the following codes for a specific protein? DNA gene enzyme chromosome Which of the following is single-stranded, found throughout the c
In the years leading up to the War of 1812, Democratic-Republicans from the southern and western states who advocated going to war with Great Britain were known
In most aqueous reactions as temperature increases, the effectiveness of collisions between reacting particles A. decreases B. increases C.remains the same
As carbon dioxide sublimes, its entropy (1) decreases (2) increases (3) remains the same
Which nuclide is paired with a specific use of that nuclide? (1) carbon-14, treatment of cancer (2) cobalt-60, dating of rock formations (3) iodine-131, treatme
what is 245.3 divided by 5=?
is 0.62 greater than 0.82
In the twentieth century, external migration patterns were usually (A) from rural to urban areas. (B) from urban to rural areas. (C) from developed to developin