geniusflash08 geniusflash08
  • 13-01-2021
  • Mathematics
contestada

Carlos buys 6 cupcakes for $1.20. How much does it cost for 1 cupcake? How much for 10 cupcakes?

Respuesta :

Wolfyy
Wolfyy Wolfyy
  • 13-01-2021

Answer:

$0.20 per cupcake

Step-by-step explanation:

~Divide

1.2 / 6 = 0.2

Best of Luck!

Answer Link
mekaiferguson mekaiferguson
  • 13-01-2021
For 10 cupcakes it’s $2 and for 1 it’s $0.20.
Answer Link

Otras preguntas

What is y+5= -11 im findin y
What would happen to the buying power of your investment after one year if your rate of return was 8% and the rate of inflation was 3%?
How many solutions 4(x-5)=3x+7
What is the antithesis of freedom?
how were the Fayum portraits, a type of Roman funeral painting, made?
please help How did the geographical concentration of African people change as a result of the Atlantic slave trade? A. Large populations of Africans emerged i
the candy store is having a 30% off sale. Emma is going to buy $7.50 worth of candy. How much will she pay after the discount?
How many different kinds of birds can you see in Kruger National Park. A. 13 B. 70 C. 147 D. 517 E. 1,250
What was the most tragic war in history ????
What is the main source of downward convection movement in the mantle? a. ridge-pull b. ridge-push c. slab-push d. slab-pull