samaribrahim samaribrahim
  • 13-01-2021
  • Mathematics
contestada

Farhan bought one dozen bananas for $2.40. What is the rate ( cost ) of each banana?

Respuesta :

ozzydougherty84 ozzydougherty84
  • 13-01-2021

Answer:

20 cents

Step-by-step explanation:

12 divided by 2.40

Answer Link

Otras preguntas

The formula for distance is given as distance = speed x time. Use the formula to find: a. The distance, in km, of a journey which takes 3 hours at a speed of 3
why are bacteria useful in genetic engenerring
Select Proportional or Not proportional to describe each equation. Equation: Proportional or Not proportional y=5/x Proportional or Not proportional y=5(−2x)
What fraction do you multiply to 3 1/2x to get the Variable alone
Jason and Yolanda both drew a simple random sample from a non-normally distributed population of 25,000. Jason’s sample consisted of 0. 24% of the population, w
summery of Primary Sources: Colonialism's Effect on the Kuba Kingdom of the Congo
What was life like for this group during the Great Depression?Race Relations in the 1930s and 1940s
a) A plant has YySs. What is the phenotype? (1 point)
which decimal is equivalent to 8/45?
Can a mushroom prepare its own food? Why?