cjmotoman0803 cjmotoman0803
  • 13-01-2021
  • Mathematics
contestada

Paul spends $89.10 on blackberries. If the blackberries cost $4.95 per pound, how many pounds of blackberries did he buy?

Respuesta :

raquel2022 raquel2022
  • 13-01-2021
18 pounds
U can divide 89.10 by 4.95 and u get 18
To get if it’s right multiple 18 by 4.95 and U get 89.10
Answer Link

Otras preguntas

explique con sus propias palabras la defición , la importancia y el beneficio de las practicas corporales​
Why did eleven southern states choose to secede after the election of Abraham Lincoln in 1860, and why did Lincoln and the United States go to war in response
Is f(x)=4x^2 linear,quadratic,or exponential
please help -------------------- ASAPPP
Tenant Tomas and landlord Landis enter into a contract for Tomas to rent Landis's home for two years. Halfway through the lease, Tomas decides to install smart
An inspector should report on vegetation around the home when it may adversely affect the structure due to ____
can anyone help me here asapp,, I am in this question for nearly an hour
Of the methods for solving systems of equations, which is best used when one equation is solved for either x or y, or can easily be solved for x or y?
A plumber charges $50 for the first visit plus $8 per hour of work. If the total bill is $290, how many hours did the plumber work? 30 hours 40 hours 80 hour
Three 30 g metal balls, one of aluminum, copper and lead, are placed in a large beaker of hot water for a few minutes. [The specific heats of aluminum, copper,