pooterdooters2686 pooterdooters2686
  • 13-01-2021
  • Mathematics
contestada

If Rib-eye steaks are on sale for $8.52 per pound. Ms. Markum bought a 0.9-pound steak. How much did the steak cost?

Respuesta :

JeanaShupp
JeanaShupp JeanaShupp
  • 14-01-2021

Answer: The steak costs $ 7.67.

Step-by-step explanation:

Given: Cost per pound of Rib-eye steaks = $8.52

Ms. Markum bought a 0.9-pound steak.

To find :  cost of 0.9 pound steak =

Then cost of 0.9 pound steak = 0.9 x (Cost per pound of Rib-eye steaks )

= $ (0.9  x 8.52)

= $7.668 ≈  $ 7.67

Hence, the steak costs $ 7.67.

Answer Link

Otras preguntas

What is the name of this chemical reaction? A. photosynthesis B. diffusion C. cellular respiration D. fermentation
Photosynthesis is a process that A.green plants use to produce food. B.animals use to breathe. C.predators use to catch their prey. D.illustrates symbiosis.
Pleaseeee help it’s due in few
what does atomic structure mean?
Use Figure 12.1 and the information here to answer the following questions. The unlettered circle shows a diploid nucleus with four chromosomes. There are two p
please helpp find the volume of each figure
I NEED HELP PLEASE !!!
In its aqueous solution, 99.9% of a substance dissociates to release hydronium ions. Which of the following is true for the substance? (3 points) a It is a wea
some residents of the suburbs of vredehoek and devil's peak were instructed to vacate their homes, schools in the area were shut and several streets were closed
why couple use a method of birth control