msantanadylan
msantanadylan msantanadylan
  • 04-01-2021
  • Mathematics
contestada

Gabby spent 44.10 for 14 gallons of gas. What was the unit cost, or price per gallon

Respuesta :

laylamarshall07
laylamarshall07 laylamarshall07
  • 04-01-2021
It would be 3.15 per gallon
Because
44.10/14=3.15

Hope this helps

Have a great day/night
Answer Link

Otras preguntas

0.506 × 26 = ????????
Brett wants to paint his master bedroom. The paint costs $21 per gallon and the primer costs $15 per gallon. He does not want to exceed $185 for the paint and p
The ____________________ ____________________ ____________________ comprises an arid and semiarid region between the western mountains and the 100° meridian in
Communication strategy is the commander's tool for engaging in the "battle for the narrative" through _____.
Why did the anti-Federalists want a strong state government? Why did the federalist want a strong central government?
Explain how economic development in the New South helped to "reconstruct the nation following the Civil War.
What happens to a planes wing when air moves taster over the top of?it has no effect it achieves lift it begins to decrease it's altitude​
Background to the story Science Fiction In a work of science fiction a writer combines real scientific information with elements from his or her imagination to
in an experiment,the group that is exposed to the variable to be tested is called
Velocity is a vector quantity which has both magnitude and direction. Using complete sentences, describe the object's velocity. Comment on both the magnitude an