erika032 erika032
  • 04-01-2021
  • Mathematics
contestada

If 4 quarts of organic grapes cost $20 how many quarts can you purchase for one dollar

Respuesta :

hiro5 hiro5
  • 06-01-2021

Answer:

4/5 of a quart

Step-by-step explanation:

Set this up as a proportion. First of all we know that 4 quarts of organic grapes cost $20, so 4x = 20. Divide and you get that x = 5 meaning 1 quart equals 5 dollars. Now if we scale this down a bit and divide by 5, we end up with 4/5 of a quart = 1$.

Hope this helped (:

Answer Link

Otras preguntas

The FIRST president of Russia elected directly by the people in relatively free elections was?
You have prepared 42 mL of distilled water,18 mL of vinegar and 47 mL of salt water for an experiment. How many milliliters of solution will you have if you fi
Kris and Julio played a card game.Together, they scored 36 points in one game. Kris scored 2 times as many points as Julio. How many points did Kris and Julio e
To increase an amount by 70% what single multiplayer would you use
What would you have to know to estimate the biotic potential of an apple orchard?
how to put 8x - 7y = 23 into slope intercept form
What is 7 hundred x 10 in unit form?
what is 6/18 in simplest form
where would old cell organelles be broken down to be recycled in the cell
how do landforms affect human life