rgonzalez557
rgonzalez557 rgonzalez557
  • 04-01-2021
  • Mathematics
contestada

Peanuts cost $3.29 per pound. if Mark purchased 4.6 pounds of peanuts, how much did he spend on peanuts?

Respuesta :

legofigure8
legofigure8 legofigure8
  • 04-01-2021

Answer:

$15.14

Step-by-step explanation:

4 x $3.29=$13.16

0.6=60%

60% of $3.29= $3.29 x 0.6 = about $1.98 (always round up when dealing with money)

13.16+$1.98= $15.14

Answer Link

Otras preguntas

two important things that came from sanskirt.
What types of materials are common in lake
You have a cup of vegetable oil and a vial full of normal phospholipids. What would you predict would happen if you dropped the phospholipids into the cup of ve
Four hundred amd nine times seventy three​
A large corporation starts at time t = 0 to invest part of its receipts continuously at a rate of P dollars per year in a fund for future corporate expansion. A
Carroll Cereals Inc. is a major supplier to almost all grocery store chains. It has most of the valuable shelf space in the cereal aisle. Which of the following
QUESTION 16 Which of the following should you use if you need to quickly create a report because you are short on time? 1. Report view 2. Report Wizard 3. Form
Early microscopes Choose one: A. allowed the development of chemotherapy. B. refuted spontaneous generation. C. allowed Robert Hooke to see bacteria. D. showed
3.9(5π/3) Please give an explanation on how to do this. Thank you!
"laboratory professional is testing a new antimicrobial soap. The tech washes her forearm, then does a culture of the skin. Which organisms should she expect to