davidfelipe4491 davidfelipe4491
  • 04-01-2021
  • Mathematics
contestada

Apples sell 4 for 2.40 how much do 6 apples cost

Respuesta :

zhqwwh2576 zhqwwh2576
  • 04-01-2021

Answer:

3.6

Step-by-step explanation:

Answer Link
Аноним Аноним
  • 04-01-2021

Answer:

$3.60

Step-by-step explanation:

2.40 / 4 = .60 per each apple, simple mental math.

60 * 6 = 360

Answer Link

Otras preguntas

Language is both systematic and arbitrary. t/f
Development of Muslim nationalism in the 20th century
the probability of winning a game is 20%. if you play 20 times, how many times should you except to win?
If you start your homework at 4:00 and finish at 4:20 what is a fraction showing the time you spent on the clock
What multiplies to 60 and adds to -16
A __________ is best defined as method of recording a citizen’s vote. a. ballot b. bond c. proposition d. resignation
Iceberg lettuce is grown and shipped to stores for about 30 cents a head, and consumers purchase it for about 72 cents a head. Find the percent increase.
9. The United States Department ofAgriculture (USDA) recommends that9 to 13 year olds receive 1300milligrams of calcium each day. Howmany grams is this? A) 0.13
what is brown has a hump and lives at the north pole
the numbers are 4,3,6,4,6,7 and 10 and you have to find the volume, volume a is where the lines are a d volume b is the other side so left is A and right is B