brianymarty2016 brianymarty2016
  • 03-01-2021
  • Mathematics
contestada

PLEASE HELP ME WITH THIS

PLEASE HELP ME WITH THIS class=

Respuesta :

sqdancefan
sqdancefan sqdancefan
  • 03-01-2021

9514 1404 393

Answer:

  $0.50/lb

Step-by-step explanation:

The increase in cost is $40-25 = $15 for an increase in weight of 50-20 = 30 lb. That makes the cost per pound be ...

  cost/pounds = $15/(30 lb) = $0.50/lb

Answer Link

Otras preguntas

what do you add to 15/4 to make it 4
What lanforms are located east of roanoke island
Read the sentence: The pea green sofa that used to sit in my college dorm room is in my office now. Which is the relative pronoun, and what is its function in t
The main function of the excretory system is to eliminate _______ from the body.
Janice has decided to buy a computer for her son. So far, she has $450 in the back. The computer costs $1372. If she can afford $25 per week, when will she have
Political philosophies helped shape the foundations of American government. Many strongly believed that government should be in the hands of the governed. What
Sofia's poster is 0.75 meter long. Rafael's poster is 0.35 meter less than 1 meter long. Which expression shows the difference in the lengths of the posters?
If 1.5 moles of copper metal react with 4.0 moles of silver nitrate, how many moles of silver metal can be formed, and how many moles of the excess reactant wil
what is 260% as a fraction
Please help!! 1) How many atoms are in a 12.0 g sample of carbon? A. 1.74 * 10^23 atoms B. 6.02 * 10^23 atoms C. 1.04 * 10^24 atoms D. 7.24 * 10^24 atoms 2) G