SavannahMujica
SavannahMujica SavannahMujica
  • 11-12-2020
  • Mathematics
contestada

Xiao bought 4 and 3/10 gallons of gas that cost $2.50 per gallon.

What is the total cost of the gas?

$???

Respuesta :

lynncarter91oyunri
lynncarter91oyunri lynncarter91oyunri
  • 11-12-2020

Answer:

$10.75

Step-by-step explanation:

4.3 × 2.50 = 10.75

Answer Link
yggaona1126
yggaona1126 yggaona1126
  • 11-12-2020

Answer: $10.75

Step-by-step explanation: 2.50 x 4 = 10 and 3/10 is .75 because you need to divide 2.50 by 10 and you get .25 then you multiply .25 by 3 and then you get .75 then your answer will be 10.75

Answer Link

Otras preguntas

How were vigilance committees related to the Underground? :D
How to convert formula equations into word equations
Which equation is the inverse of y = 16x2 + 1?
True or false? As a result of the battle of the horse shoe Jackson allowed the native Americans to stay on the eastern coast
Help me please i will give 30 points
If you use a direct quote in a summary, how should you show readers where the direct quote starts and stops?.
How many grams are there in 4 kilograms
BRO CAN SOMEONE PLEASE HELP ME
PLEASE HELP ME ILL GIVE BRAINLIEST
Help me with this please !! , the struggle is reall. :/