Pmarcus306
Pmarcus306 Pmarcus306
  • 11-12-2020
  • Mathematics
contestada

Emily needs to buy 2.5 pounds of pecans for a pie.If pecans cost 1.50 per pound how much will Emily pay for pecans?

Respuesta :

eyesdno eyesdno
  • 11-12-2020

Answer:

3.50

Step-by-step explanation:

1.50 x 2 = 3 And their is .50 left so half of 1 pound is .50 which is 3+50=3.50

If this helped please make me brainliest :)

Answer Link

Otras preguntas

The tax rate is 7.5% What is the tax on 110?
The term “blood diamonds” is a nickname for __________. a. rubies and other red gemstones b. diamonds used to fund civil war c. diamonds used to fund the constr
Which of the following is an environmental consequence of importing resources into the United States? a. air pollution b. habitat loss c. oil spills d. all
All of the following factors affect an area s biodiversity EXCEPT a. area. b. number of endangered species. c. climate. d. diversity of niches.
Team sports are those with multiple players on each side working toward a common goal. a. True b. False
Statements can have more than one counterexample. true or false
Which of these items would be a renewable resource? A. fish B. gold C. oil D. gasoline
if 7 candies cost $4.20 how much does 12 candies cost?
If you're rounding up 5.6547 What would the new number be? (Would the 5 go to 0 and make the 6 7 and the 5 stay the same?
The ____ was a period of more than 40 years during which relations between the United States and the Soviet Union were tense and often hostile.